Lokalne atrakcje
Beskid Makowski i okolice jest terenem bardzo urozmaiconym pod względem turystyczno - przyrodniczym. Góry, szlaki turystyczne, zbiorniki wodne, zabytki architektury i stacje narciarskie to ledwie niektóre z atrakcji, które przyciągają w ten rejon turystów z całej Polski. Poniżej prezentujemy listę niektórych z nich z podanym czasem dojazdu z Budzowa.

Jezioro Mucharskie
Jeden z największych zbiorników wodnych w południowej Polsce. Będzie miał 11 km długości i pojemność 161 mln metrów sześciennych. Przy centrach powstaną piaszczyste i trawiaste plaże ze strzeżonymi kąpieliskami i przystanie żeglarskie. W Mucharzu zaplanowano wielofunkcyjne boisko, muszlę koncertową, izbę regionalną oraz place zabaw, brodzik, park fitness i miejsca piknikowe. W Stryszowie odtworzony zostanie dwór w Dąbrówce, wybudowany amfiteatr oraz tor dla BMX i cyklotrialu. Zembrzyce będą się mogły pochwalić m.in. ścieżkami rowerowymi, parkiem linowym i fitness oraz terenem do minigolfa.
Czas dojazdu: 10 - 15 min

Lanckorona
Przepiękna, położona na wzgórzu wieś, której założenie datuje się na XIV w. Kronikarz Jan Długosz pisał, że król Kazimierz Wielki na lanckorońskiej górze zbudował zamek, który miał za zadanie strzec granicy ze Śląskiem i drogi do Krakowa. Następnie postawił tu kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i nadał Lanckoronie prawa miejskie. Na przestrzeni dziejów Lanckorona zmieniała właścicieli, jednak zawsze byli to przedstawiciele znamienitych rodów szlacheckich, którzy dbali o miasto. Niektórzy twierdzą, że zatrzymał się tu czas – znajdziecie tu spokój, przepiękne widoki, uroczy pochyły rynek z urokliwą zabudową, kościół, ponad świątynią ruiny zamku.
Czas dojazdu: 20 min

Kalwaria Zebrzydowska
Miasto położone jest między dwoma masywami - Beskidem Makowskim i Pogórzem Wielickim, na wysokości 335-400 m. Kalwaria Zebrzydowska jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. Bernardynów, które w 1999 r. (manierystyczny zespół architektoniczny i park pielgrzymkowy z XVII w.) zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedyna kalwaria w Europie i na świecie. Turyści mogą oglądać wkomponowane w otoczenie kościółki, kapliczki i figury. Przejście każdego ze szlaków zajmuje ok. 3h. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym w Kalwarii jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej w kaplicy Zebrzydowskich
Czas dojazdu: 23 min

Karczma Rzym - Sucha Beskidzka
Drewniana karczma z początku XVIII wieku, położona przy rynku w Suchej Beskidzkiej. Karczma znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Nazwa karczmy nawiązuje do legendy o Panu Twardowskim, który w karczmie „Rzym” miał się spotkać z Mefistofelesem. Nazwa ta została jednak nadana dopiero po II wojnie światowej.
W Suchej warto zobaczyć także manierystyczny zamek suski Castiglione - Suskich z XIV w, przebudowany w stylu barokowym zwany „Małym Wawelem” (obecnie hotel i restauracja) oraz otaczający go park z XIV/XIX stulecia
Czas dojazdu: 18 min

Babiogórski PN - Beskid Żywiecki
Park utworzony w 1954 r. w powiecie suskim i nowotarskim (woj. małopolskie), przy granicy ze Słowacją. Słowacka część parku "Horná Orava" obejmuje północną i południową stronę masywu Babiej Góry, włączając najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego – Diablak (1725 m n.p.m.). Można tu spotkać 105 gatunków ptaków (w tym puchacze), ssaki takie jak rysie, niedźwiedzie, wilki i jelenie oraz owady - zwłaszcza chrząszcze. Z roślin występują tu m.in. kosodrzewina i rogownica alpejska (endemit babiogórski).
Beskid Żywiecki to 2-gie po Tatrach najwyższe pasmo górskie w Polsce - warto wejść na takie szczyty jak: Gówniak, Pilsko, Mała Babia, Kępa, Sokolica, Polica, Romanka, Munczolik i inne.
Czas dojazdu: 51 min

Żywiec
Browar Żywiec - te dwa słowa potrafią zelektryzować wielu Polaków i zachęcić ich do odwiedzenia grodu nad Sołą i Koszarową, aby sprawdzić, jak smakuje żywieckie piwo w upalny dzień. To fakt, że Żywiec nie tylko piwem słynie, ale wobec jego sławy - nieprzypadkowo z parą krakowską i cesarską koroną Habsburgów na etykiecie - zwiedzanie miasta warto zacząć od przejścia nieformalnym szlakiem piwiarnianym.
Oprócz piwnych rozrywek w mieście znajdziemy sporo zabytków - w tym Stary Zamek i Pałac Habsburgów wraz z okalającym je parkiem, w którym powstał Park Miniatur (zabytki Podbeskidzia). Na spragnionych atrakcji czekają również dobrze zagospodarowane Jezioro Żywieckie, Góra Żar (centrum paralotniarstwa i szybownictwa), na którą można wjechać kolejką terenową czy pobliskie szlaki turystyczne.
Czas dojazdu: 55 min, powrót autobusem :)

Beskid Makowski
Dawniej nazywany Beskidem Średnim, choć pod względem atrakcyjności średni na pewno nie jest:) Stanowi część Beskidów Zachodnich, a jego najwyższym szczytem jest Mędralowa (1169 m.n.p.m.)
Daje wiele możliwości uprawiania turystyki górskiej i rowerowej - warto chociażby "zapuścić się" w rejon Pasma Pewelskiego (Baków 766 m), Pasmo Laskowskie (Łosek lub Lasek 876 m), Pasmo Chełmu (Chełm 603 m), Pasmo Babicy (Babica 727 m), Pasmo Koskowej Góry (Koskowa Góra 866 m), Pasmo Przedbabiogórskie (Mędralowa)
Czas dojazdu: 0 min (na miejscu)

Beskid Mały
Stanowi część Beskidów Zachodnich i dzieli się na części:
-
Zachodnią: grupa Czupla i Magurki Wilkowickiej: Czupel (933 m) – najwyższy szczyt Beskidu Małego, Magurka Wilkowicka (909 m, schronisko), Groniczki (839m), Hrobacza Łąka (828 m, schronisko), Gaiki (808 m), Czupel Mały (654 m), Łysa Góra (653 m)
-
Wschodnią – grupa Leskowca i Łamanej Skały (Beskid Andrychowski: Łamana Skała – Madohora (929 m), Leskowiec (na zdjęciu - 922 m), Jaworzyna (890 m, schronisko) – Groń Jana Pawła II, Potrójna (884 m), Jaworzyna (864 m), Gancarz (802 m), Żar (761 m, kolejka linowo-terenowa), Bukowski Groń (782 m))
Czas dojazdu: do 1 h

Cisy Raciborskiego - Harbutowice
2 drzewa rosnące na północno-zachodnim stoku Pasma Babicy, we wsi Harbutowice, nazwane tak na cześć prof Mariana Raciborskiego (1863-1917), który należał do pionierów ochrony przyrody w Polsce. Ich wiek szacuje się na blisko 700 lat. Są to jedne z najstarszych drzew w Polsce, prawnie chronione od 1934 roku. Jako jedne z pięciu najstarszych drzew w Polsce rosną na terenie, który dawniej porastała puszcza. Cisy charakteryzują się twardym, ciężkim drewnem o twardzieli wiśniowobrązowej. Drewno jest wąskosłoiste, odporne na gnicie, dlatego było od dawna cenione i używane do wyrobu łuków, kusz, a także sprzętów domowych i mebli. Wskutek wyrębów znacznie przetrzebiono populację cisów. Obecnie znajdują się one pod ścisłą ochroną gatunkową.
Czas dojazdu: 10 - 15 min

Zarabie - Myślenice
Dzielnica Myślenic (województwo małopolskie), położona na prawym brzegu Raby (czyli za Rabą). Pełni funkcje letniskowe i wypoczynkowe m.in. dla mieszkańców Myślenic i pobliskiego Krakowa. Duży jej rozwój nastąpił po I wojnie światowej – to wtedy powstała większośc willi i pensjonatów a także miała miejsce budowa jazu na rzece (1921). Dzięki kameralnym alejkom i sporej ilości placówek gastronomicznych Zarabie jest idealnym miejscem na tzw. "łomżing", spacery, kąpiele i uprawianie sportów wodnych. W 1989 oddano do użytku całoroczny wyciąg krzesełkowy na górę Chełm, ze szczytu którego rozciąga się przepiękny widok na okolicę.
Czas dojazdu: 38 min

Szklana Góra Ski - Harbutowice
Jeden z najmłodszych stoków na narciarskiej mapie Małopolski, bo oddany zaledwie 2 lata temu powstał w położonej zaledwie 25km od Krakowa niewielkiej miejscowości Harbutowice, gmina Sułkowice. Charakteryzuje się pięknie położonym stokiem północnym o łagodnym nachyleniu, z którego roztacza się malowniczy widok. Długość trasy to 950 m, a na szcyt wwiezie Was 4-osobowy wyciąg krzesełkowy. Stok w sezonie jest codziennie przygotowywany przez ratrak, oświetlony, a w zależności od potrzeb może być sztucznie naśnieżany. Przy wyciągu działa szkoła narciarska, wypożyczalnia, serwis, snow park, a nad bezpieczeństwem narciarzy czuwa ratownik medyczny.
Czas dojazdu: 18 min

Korbielów Pilsko
Druga co do wysokości góra w Beskidach Zachodnich - 1557 m. Z racji na swą wysokość i utrzymującego się do początku maja śniegu, pod względem warunków naturalnych , jest na pewno jedną z najlepszych narciarskich gór w naszym kraju.
Stacja w Korbielowie oferuje narciarzom 5 orczyków i 3 krzesła, a także 2 wyciągi dla najmłodszych. Długość tras to imponujace jak na rodzime warunki 18 km, co daje tej stacji drugie po Szyrku miejsce w Polsce. Najdłuższa trasa ma ok 4,5 km tak więc daje możliwości naprawdę długich zjazdów. Jeżeli do tego dodamy jeden skipass mamy odpowiedź na pytanie dlaczego warto się tam wybrać.
Czas dojazdu: 1 h 5 min

Mosorny Groń - Zawoja
Długość trasy 1420 m, różnica wzniesień 336 m i przepustowość krzesła na poziomie 2400 os/h to obok przepięknych widoków na masyw Babiej Góry znaki rozpoznawcze tej stacji.
Trasa jest średniotrudna, ze stromszymi fragmentami na początku i dojeździe do wyciągu. Na dole znajdziemy restaurację, a po przeciwnej stronie drogi stylową, regionalną karczmę, u góry bar dla amatorów wysokogórskich widoków. Trasa w całości naśnieżana i oświetlona.
Czas dojazdu: 45 min

Myślenice - Chełm
Stacja narciarska , której stoki zlokalizowane są na północno-wschodnim zboczu góry Chełm (654 m n. p. m.) jest idealnym miejscem na wieczorny wypad na narty po pracy.
Na terenie ośrodka znajdują się m.in. 2 trasy narciarskie wzdłuż 4 osobowej kolei o długości 835 m i 1100 m – jedna z nich posiada homologację FIS, obie trasy są oświetlone, naśnieżane oraz ratrakowane, nartostrada prowadząca do dolnej stacji kolei 1-os. o długości ok. 2 km, wyciąg talerzykowy o dł.150 m z trasą o dł. 200 m, wyciąg szkoleniowy dla dzieci, wypożyczalnia oraz serwis sprzętu narciarskiego szkółka narciarska, karczma przy górnej stacji kolei linowej, wieża widokowa.
Czas dojazdu: 38 min

Skomielna Czarna Ski
Oferuje Państwu ratrakowaną i sztucznie naśnieżaną trasę narciarską o długości 700m oraz 100m "oślą łączkę" dla dzieci i początkujących.
Obydwie trasy są oświetlone. Przy dolnej stacji znajduje się bezpłatny parking, bufet z ciepłymi posiłkami i napojami oraz toalety.
Stok jest ratrakowany, sztucznie naśnieżany, na terenie stacji można też wynająć pokoje, przy stoku działa szkółka narciarska i wypożyczalnia. Idealne miejsce na wypad z dziećmi.
Czas dojazdu: 38 min